Zaproszenie

Zaproszenie


ZAPROSZENIE

Zaproszenie to wiadomość, jaką wysyłamy do osób, które chcemy zaprosić, do uczestniczenia w zorganizowanej przez nas uroczystości. W zaproszeniu podajemy, kto kogo zaprasza, z jakiej okazji, wpisujemy datę i miejsce spotkania (czasem z mapką dojazdu). Często na dole zaproszenia umieszczana jest prośba o potwierdzenie obecności, czasami wyrażona międzynarodowym skrótem R.S.V.P. (oznacza to: proszę o odpowiedź) i numer telefonu organizatora spotkania. Zaproszenie nie zawiera podpisów ani daty wysłania. Jego forma graficzna zależy od pomysłowości i inwencji twórczej autora.

O czym nalezy pamietac:

1. Zaproszenie zawierać musi następujące informacje:
-kto zaprasza;
-kogo zaprasza;
-z jakiej okazji;
-gdzie i kiedy odbędzie się planowana impreza.

2. Niekiedy nadawca zaproszenia prosi o potwierdzenie przybycia. Grzeczność wymaga, aby na taką prośbę odpowiedzieć jak najszybciej i zgodnie z prawdą. Jeśli nie planujemy wzięcia udziału w wesele, nie powinniśmy zwlekać z odpowiedzią. Czasem zamiast formułki "prosimy o potwierdzenie przybycia" nadawca używa skrótu R.S.V.P. (repondez s'il vous plait), który pochodzi z języka francuskiego i oznacza dokładnie to samo.

3. W zaproszeniach, podobnie jak w liście, obowiązuje zasada pisania zaimków wielką literą - podobnie jak w liście (Ty, Ciebie, Panią, z Państwem, dla Was).

Unikaj:

1. Nadmiernego, nawet jeśli jest ono uzasadnione, spoufalania się z adresatem zaproszenia.
2. Ortograficznych i gramatycznych.
3. Pomyłek w pisowni imion i nazwisk gości.
4. Niefrasobliwości, jeśli chodzi o estetykę zaproszenia, innymi słowy - nie upaćkaj zaproszenia klejem, nie rozmaż tuszu.
5. Wysyłania zaproszenia "w ostatniej chwili".

Wzór zaproszenia na kartce:



Podanie, Życiorys, Opowiadanie, Opis,Charakterystyka, Sprawozdanie, Streszczenie, Recenzja, Rozprawka, Przepis, Zaproszenie, Esej, Reportaż, Felieton, Wywiad, List otwarty


Powrót
 

Uwagi ...

Wszelkie pytania, propozycje i uwagi prosze kierować na moj email lub gg