X
Rozprawka

Rozprawka


ROZPRAWKA

Rozprawka to nadojrzalsza forma wypowiedzi będąca udowodnieniem jakiegoś zagadnienia, problemu, twierdzenia. Uczono was, że opowiadanie składa się z trzech części: wstępu, rozwinięcia i zakończenia. Podobnie jest z rozprawką, przy czym w przypadku rozprawki wstęp to teza (lub hipoteza), rozwinięcie to argumenty, zaś zakończenie to potwierdzenie tezy, inaczej podsumowanie. Nagromadziło się dużo niezrozumiałych słów...

Teza to takie stwierdzenie, w którym stawiamy sprawę w oczywisty sposób: Tak, warto mieć przyjaciela... albo: Nie, nie warto.
Do tezy dobieramy argumenty, czyli zdania, poglądy, które pasują do tej tezy. Warto mieć przyjaciela, ponieważ ... miło spędzamy z nim czas, można z nim rozmawiać o wszystkim, itp. Nie warto mieć przyjaciela, bo ... to zabiera sporo czasu.
Nie zawsze w rozprawce przyjmujemy tezę, czasami musimy posłużyć się hipotezą. Teza to założenie wstępne, którego jesteś pewny, a hipoteza to tylko przypuszczenie, co do którego nie mamy pewności, która wymaga sprawdzenia, przeprowadzenia dowodu. Tym dowdem będzie rozprawka.
W zakończeniu krótko, dosłownie jednym zdaniem lub dwoma zdaniami podsumujcie argumenty, na przykład: Jak wcześniej stwierdziłem..., Jak już wcześniej napisałem...

Piszac:

-pamiętaj o jasnym, precyzyjnym ustaleniu swojego poglądu na opisywaną sprawę,
-argumentuj rzeczowo,
-podsumuj rozważania.
-możesz odwoływać się do znanych autorytetów, powszechnych sądów,

Poniżej przedstawie w punktach co nalezy zrobic aby dobrze napisac rozprawke:

1. Napisz plan. Wypowiadaj się zawsze w pierwszej osobie liczby pojedynczej
2. Staraj się przekonać czytelnika do swoich racji; uporządkuj w logiczny sposób argumenty
3. Każdy argument wraz z rozwinięciem powinien stanowić osobny akapit
4. Jako argumentów możesz używać:
a) Treści utworu:
-świata przedstawionego (motyw, wątek, postać, fabuła);
-problematyki (wartości, problemy, myśli, idee);
-kompozycji (budowa świata przedstawionego), języka(monolog, dialog, narracja), stylu;
b) Faktów historyczno-literackich (prądy umysłowe, kierunki literackie, hasła epoki)
c) Zjawisk kulturowych (kierunki w malarstwie, muzyce, teatrze oraz ich związek z literaturą i życiem)
d) Wydawnictw literackich i popularnonaukowych (cytaty muszą być dobrze dobrane i oznaczone jako tekst źródłowy - w przypisie należy podać autora i tytuł publikacji)
5. Nie każdy problem jest do rozwiązania. Zaznacz w podsumowaniu, że to jedynie Twoje sugestie dotyczące rozwiązania tego problemu
6. Używaj zdań wielokrotnie złożonych, ale jednak podkreślaj, jakie jest Twoje zdanie w tej sprawie, trzymaj się założonego przez siebie porządku argumentacji
7. Styl rozprawki musi być jasny i zrozumiały

Podanie, Życiorys, Opowiadanie, Opis,Charakterystyka, Sprawozdanie, Streszczenie, Recenzja, Rozprawka, Przepis, Zaproszenie, Esej, Reportaż, Felieton, Wywiad, List otwarty


Powrót
 

Uwagi ...

Wszelkie pytania, propozycje i uwagi prosze kierować na moj email lub gg
 

 

 

 

Drogi uzytkowniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczac Ci coraz lepsze uslugi. By moc to robic prosimy, abys wyrazil zgode na dopasowanie tresci marketingowych do Twoich zachowan w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam czesciowo finansowac rozwoj swiadczonych uslug.

Pamietaj, ze dbamy o Twoja prywatnosc. Nie zwiekszamy zakresu naszych uprawnien bez Twojej zgody. Zadbamy rowniez o bezpieczenstwo Twoich danych. Wyrazona zgode mozesz cofnac w kazdej chwili.

 Tak, zgadzam sie na nadanie mi "cookie" i korzystanie z danych przez Administratora Serwisu i jego partnerow w celu dopasowania tresci do moich potrzeb. Przeczytalem(am) Polityke prywatnosci. Rozumiem ja i akceptuje.

 Tak, zgadzam sie na przetwarzanie moich danych osobowych przez Administratora Serwisu i jego partnerow w celu personalizowania wyswietlanych mi reklam i dostosowania do mnie prezentowanych tresci marketingowych. Przeczytalem(am) Polityke prywatnosci. Rozumiem ja i akceptuje.

Wyrazenie powyzszych zgod jest dobrowolne i mozesz je w dowolnym momencie wycofac poprzez opcje: "Twoje zgody", dostepnej w prawym, dolnym rogu strony lub poprzez usuniecie "cookies" w swojej przegladarce dla powyzej strony, z tym, ze wycofanie zgody nie bedzie mialo wplywu na zgodnosc z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.