LIST OTWARTY
List otwarty jest przeznaczony do wiadomości szerokiego kręgu odbiorców. Może być publikowany w prasie lub udostępniany jako ogłoszenie czy druk ulotny. Z pewnością niejednokrotnie spotkaliście się z listem otwartym. W ośrodku zdrowia rozdawano go w recepcji pacjentom. Pisano w nim o trudnej sytuacji służby zdrowia. Na klatce schodowej, ktoś wywiesił pismo do wiadomości wszystkich lokatorów, w którym apelował o zamykanie drzwi wejściowych i korzystanie z domofonu.
Jak powinno sie pisac wywiad:
W liście otwartym obowiązują te same zasady, co w innych oficjalnych pismach. Nagłówek jest zbudowany według reguł używanych we wszystkich listach urzędowych, czyli, pamiętając o odpowiednim układzie graficznym, umieszczamy w nim miejsce i datę powstania listu, dane osobowe nadawcy (jeśli jest to osoba prywatna), nazwa i dane adresowe odbiorcy (jeśli jest to instytucja publiczna). Ale jeżeli list jest autorstwa określonej grupy zawodowej lub społecznej, pomija się w nagłówku nadawcę, wskazując go jednak na początku pisma, np.:
My, mieszkańcy domu przy ulicy Baltazara 12,...
Jednak na końcu apelu powinny znaleźć się nazwiska jego sygnatariuszy.
Ale jeśli osoba prywatna pisze do grupy osób, to w pierwszym akapicie powinna napisać np.:
Do Współlokatorów domu przy ulicy Baltazara 12.
Następnie przedstawiamy problem, np.:
Ze względu na coraz liczniejsze akty wandalizmu i zanieczyszczania naszej klatki schodowej - apeluję o dokładne zamykanie drzwi wejściowych do bloku oraz nie wpuszczanie obcych. Zdecydowanie powinniśmy takie osoby traktować z większą rezerwą. Przypominam, że w zeszłym miesiącu podwyższono nam czynsz ze względu na wyczerpany przedwcześnie w tym roku fundusz remontowy, którego część pochłonęło usuwanie wulgaryzmów ze ścian klatki schodowej i windy. W naszym wspólnym interesie będzie zachowanie ostrożności i ograniczenie zaufania wobec osób, które usiłują dostać się do naszej kamienicy.
Podpisano:
Jan Kowalski
lokator spod 2
Pamietaj:
1. Nadawcą listu otwartego najczęściej bywa grupa osób (naukowcy, intelektualiści, sąsiedzi), ale może nim być także indywidualna osoba.
2. Odbiorcą jest przeważnie osoba lub instytucja publiczna, albo nieprecyzyjnie określona grupa społeczna (użytkownicy windy, przechodnie).
3. List otwarty dotyczy na ogół spraw istotnych. Nadawca chce rozwiązać ważny problem, wpłynąć na opinię publiczną lub decydentów, przekonać adresata do danego przedsięwzięcia.
4. List otwarty powinien być opublikowany w miejscu ogólnie dostępnym dla jego adresatów (dla członków wspólnoty sąsiedzkiej - na tablicy ogłoszeniowej, a dla mieszkańców południowo-wschodniej Polski w regionalnym dzienniku).
Przykład:
Do Współlokatorów domu przy ulicy Baltazara 12.
Ze względu na coraz liczniejsze akty wandalizmu i zanieczyszczania naszej klatki schodowej - apeluję o dokładne zamykanie drzwi wejściowych do bloku oraz nie wpuszczanie obcych. Zdecydowanie powinniśmy takie osoby traktować z większą rezerwą.
Przypominam, że w zeszłym miesiącu podwyższono nam czynsz ze względu na wyczerpany przedwcześnie w tym roku fundusz remontowy, którego część pochłonęło usuwanie wulgaryzmów ze ścian klatki schodowej i windy.
W naszym wspólnym interesie będzie zachowanie ostrożności i ograniczenie zaufania wobec osób, które usiłują dostać się do naszej kamienicy.
Podpisano:
Jan Kowalski
lokator spod 2
Podanie, Życiorys, Opowiadanie, Opis,Charakterystyka, Sprawozdanie, Streszczenie, Recenzja, Rozprawka, Przepis, Zaproszenie, Esej, Reportaż, Felieton, Wywiad, List otwarty
Powrót