WYWIAD
Wywiad ma formę rozmowy z konkretną osobą a więc obok pytań występują dłuższe odpowiedzi; dotyczy zaś zazwyczaj jednego tematu i przeznaczony jest do upowszechnienia za pośrednictwem prasy, radia, bądź telewizji. Jest to obecnie bardzo popularna dziennikarska forma wypowiedzi. Ludzie chętnie czytają i słuchają wywiadów z ulubionymi aktorami, pisarzami, sportowcami, znanymi politykami i innymi osobami publicznymi. Dziennikarz wybiera rozmówcę, określa temat wywiadu, przygotowuje pytania i kieruje tym specyficznym dialogiem.
Jak powinno sie pisac wywiad
1.
Bohater. Prawdziwi dziennikarze starają się o udzielenie zgody na wywiad u najsłynniejszych aktorów i piosenkarzy. Często wydawcy muszą bardzo dużo za taki wywiad zapłacić. Wy musicie szukać sobie rozmówców nieco inaczej.
Przypuśćmy, że do Waszej szkoły czy miasteczka przyjeżdża jakaś znana osobistość - minister edukacji, żona prezydenta czy absolwent Waszej szkoły - dziś słynny sportowiec.
Jeśli w Waszym mieście lub gminie zapadnie jakaś ważna decyzja dotycząca Waszej szkoły, mająca wpływ na życie uczniowskie - spróbujcie zdobyć zgodę na wywiad z osobą odpowiedzialną za tę decyzję z Urzędu Miasta czy z Urzędu Gminy. Albo inna sytuacja: wasza nauczycielka dostała prestiżową nagrodę za osiągnięcie pedagogiczne - to kolejny dobry temat na wywiad. Dyrektor szkoły może opowiedzieć Wam o tym, jak zdobył sponsorów na wyposażenie pracowni komputerowej czy odnowienie sali gimnastycznej. Zmieniły się przepisy dotyczące oceniania? - poproście metodyka, aby wypowiedział się na temat reformy. Twoich kolegów na pewno zainteresuje, jakie będą teraz obowiązywały zasady oceniania.
2.
Temat. Wywiad, oprócz szczegółów biograficznych, może dotyczyć jakiejś okazji (jubileuszu, przyznanej nagrody, premiery filmu czy książki, wydarzenia politycznego, odsłonięcia pomnika), wspomnień, wrażeń z podróży, planów na przyszłość itp. Aby się dobrze przygotować do wywiadu, dobrze jest przeczytać wcześniej artykuł w gazecie mówiący o osiągnięciach bohatera.
Jeśli Wasz rozmówca zajmuje się zawodowo jakąś szczególnie trudną dziedziną, powinniście poznać podstawowe informacje na temat tej nauki.
Jeśli macie w szkole lub domu dostęp do Internetu - możecie skorzystać z wyszukiwarek internetowych. Jest to największa i najbardziej kompletna encyklopedia. Dobrze będzie, jeśli przeczytacie wywiady, dowiecie się wówczas, jakie pytania zadawali doświadczeni dziennikarze. To dobra szkoła dla redaktora szkolnej gazetki.
3.
Pytania. Zróbcie plan. Przemyślcie treść pytań, usystematyzujcie je. Gdyby czas na rozmowę się kończył będziecie mogli błyskawicznie zdecydować, z których pytań zrezygnować.
4.
Rozmowa. Polemizujcie, prowokujcie do szczerych i otwartych odpowiedzi. Starajcie się zgłębić temat. Poruszajcie problemy ważne, ciekawe, dotąd nieznane.
Pamietaj:
1. Dobry wywiad wyróżnia się tym, że pytania są krótkie i rzeczowe, a odpowiedzi - obrazowe i obszerne.
2. Trudność przeprowadzania wywiadu polega na obowiązującym w nim języku oficjalnym i zaplanowaniu interesujących pytań.
3. Wywiad zawsze piszemy w mowie niezależnej.
4. Nie musimy dla wypowiedzi stosować cudzysłowów.
5. Każdą wypowiedź (Twoje pytanie i odpowiedź rozmówcy) musisz rozpocząć myślnikiem lub oznaczyć inicjałami, tak, by czytelnik nie miał wątpliwości, co kto mówi.
6.Raczej nie zdążysz notować tego, co mówi bohater wywiadu. W dzisiejszych czasach, z szacunku dla czasu rozmówcy, stosuje się dyktafon.
7. Rozmówca ma prawo poprosić o autoryzację wywiadu. Znaczy to, że kiedy go już napiszesz, tuż przed oddaniem artykułu do druku, będzie on mógł go sprawdzić, czy nie ma w nim żadnych przekłamań. Twoim obowiązkiem jest też dostarczyć mu kopię takiego wywiadu.
8. Jako dziennikarz musisz być rzetelny, ale i taktowny. Nie zadawaj pytań, które mogą żenować i zbyt mocno ingerować w sfery prywatne.
9. Nawet wywiady nadawane w radiu lub telewizji na żywo poprzedzane są ustaleniem tematów, których rozmówca nie życzy sobie poruszać.
Przykład:
Drodzy czytelnicy, na rozmowę dla naszej gazetki zgodziła się żona pana prezydenta pani Jolanta Kwaśniewska. Nikomu nie trzeba Pani przedstawiać, cała szkoła czekała na dzień Pani wizyty z ogromną niecierpliwością.
- Jest Pani w ostatnich latach uważana za najbardziej popularną i lubianą osobę działającą publicznie. Mówi się nawet, że to Pani ma największe szansę na fotel prezydencki w najbliższych wyborach.
- Jest pani sprawczynią wielkiej radości w naszym mieście. Proszę powiedzieć, jak dużo czasu zajęło Pani szukanie sponsorów zakupu nowego tomografu komputerowego do kliniki w naszym mieście?
- Co zadecydowało o utworzeniu takiego oddziału właśnie w naszym mieście?
- Wiele miejsca w swojej działalności poświęca Pani problematyce uzależnień...
- Jak ocenia Pani reformę oświaty?
- I ostatnie pytanie: od moich koleżanek: czy uważa pani, że kobieta mogłaby być równie dobrym i skutecznym prezydentem, co mężczyzna? Czy jest Pani feministką?
- Niezwykle miło się z Panią rozmawiało. Dziękuję bardzo.
Podanie, Życiorys, Opowiadanie, Opis,Charakterystyka, Sprawozdanie, Streszczenie, Recenzja, Rozprawka, Przepis, Zaproszenie, Esej, Reportaż, Felieton, Wywiad, List otwarty
Powrót